Położnictwo
Zmiany ustrojowe podczas ciąży
Zmiany ustrojowe zachodzą w organizmie kobiety w celu dostosowania go do wymagań płodu. Przy dobrym przebiegu ciąży, przebiega to bez zagrożenia kondycji kobiety. W większości przypadków wzrasta aktywność fizjologiczna układów oraz czasami zmniejsza się aktywność niektórych narządów i tkanek.
Hipotrofia i hipertrofia
W trakcie każdej ciąży konieczne jest przeprowadzanie ultrasonografii, w celu sprawdzenia wzrastania płodu. Należy wykonać przynajmniej dwa razy pomiar biometryczny płodu. W diagnostyce hipotrofii oraz hipertrofii przydatne jest mierzenie obwodu brzucha płodu podczas USG. Jego pomiar jest najbardziej wiarygodny i powtarzalny. Wzrastanie płodu można także określić na podstawie pomiaru wysokości dnia miednicy (najpierw jednak należy dokładnie określić wiek ciążowy).
Konflikt serologiczny
Konflikt serologiczny wciąż stanowi spory problem. Występuje on u ok 0,2-0,3% wszystkich ciąż. Ostatnio obserwujemy tendencję spadkową tego zjawiska.
Leki a ciąża
Wady występujące u dzieci są związane z wieloma czynnikami środowiskowymi i genetycznymi. Jednym z powodów jest również stosowanie leków przez kobietę w okresie ciąży. Jest to przyczyna ok 2-3% wrodzonych wad rozwojowych.
Niepowściągliwe wymioty
Jest to najcięższa postać występujących podczas ciąży nudności. Są to bardzo nasilone wymioty, nasilające się przed 16. Tygodniem ciąży i powodują ok 5% utratę masy ciała. Problem ten dotyczy maksymalnie 2% kobiet.