Ginekologia
Pierwotny brak miesiączki
Pierwotnym brakiem miesiączki nazywany jest jej brak w wieku 15 lat lub 4- 5 lat od rozpoczęcia rozwijania się piersi. Związane jest z tym również opóźnione pokwitanie, czyli brak rozwoju gruczołów piersiowych w wieku 13 lat. W takim przypadku należy zapoczątkować badanie przyczyn takiego stanu rzeczy.
Antykoncepcja
Skuteczność metod antykoncepcyjnych określa się jako częstotliwość braku ciąży podczas stosowania metody w sposób ciągły oraz właściwy. Metody ocenia się poprzez zastosowanie indeksu Pearla lub poprzez analizę tabeli statystycznej.
Endometrioza
Endometrioza to jedna z najczęstszych chorób u ludzi. Choruje na nią 10% kobiet. Mimo powszechności wciąż budzi kontrowersje i spory. Endometrioza to tkanka nieco przypominająca prawidłowe endometrium, znajdująca się poza macicą. Najbardziej powszechnym objawem endometriozy są bóle w miednicy mniejszej. Mogą mieć one różny charakter. Obecnie nie ma badania nieinwazyjnego, które na 100% ocenia obecność endometriozy.
Wirus brodawczaka ludzkiego - HPV
HPV jest to jedno z najczęstszych zakażeń, przenoszonych drogą płciową. Większość infekcji przechodzi bezobjawowo. Do tej pory nie jest znana skuteczna metoda eliminacji wirusa a obecne leczenie jest czysto objawowe. Na rynku dostępne są testy na obecność HPV.
Krwawienia z macicy
Ciężkim i dokuczliwym problemem są nieprawidłowe krwawienia z macicy. Rozróżnienie nieprawidłowych krwawień związanych z owulacją i z nią niezwiązanych jest bardzo istotne ponieważ sposób ich leczenia jest zgoła odmienny. Menorrhagia to obfite miesiączki u jajeczkującej kobiety. Metrorhagia to nieregularne krwawienie w trakcie cyklu miesięcznego.